Zásady při filmování jsou obdobné jako u fotografování. Při zprovoznění mých stránek jsem zakoupil i novou techniku. Dnes mám nový stroj Sony FDR-AX33.
Vývoj záznamu se nedá zastavit. Je to dobře. Akorát se v tom běžní zákazníci začínají ztrácet. Díky tomu přetrvávají zažité názory, jak by měl být kameraman vybaven. Velká kamera, třeba i na VHS, kterou jen nosit je hrdinský výkon, musí být přece kvalitnější, než kamera, která je mnohem menší. Nebudu nikoho přesvědčovat, že tomu tak není. Na to musí přijít každý sám. Porovnávejte. Uvidíte.
U profesionálního sestřihu pro firmy je záznam mnohem náročnější než hodinový sestřih ze svatby. Ukázat v krátké sekvenci vše, co firmy nabízí, není tak jednoduché a natočí se při tom více materiálu než někde jinde za celý den. Proto u profi sestřihu je i cena trochu jiná.
Neprofesionální filmování (rozumí se tím nenáročný filmový sestřih) je zaměřeno na svatby, rodinné oslavy, křtiny, akce pořádané obcemi a mnoho dalších událostí a zajímavostí.
U profi záznamu se něco vytváří – aby ten, kdo se na to dívá, měl představu o tom, co chtěl zákazník díky filmu sdělit. U neprofesionálního záznamu jde o co nejvěrnější zdokumentování toho, co se právě událo, aby se to zachovalo pro další generace. Konkurence to dělává opačně.
Je i třetí možnost. Nejlevnější. Tou je jen čistý záznam, bez jakéhokoliv sestřihu. Výhody jsou jasné. Rychlý a levný přístup k natočeným záběrům. Nepotřebujete drahé filmové vybavení. Nevýhody: Musíte mít možnost si natočený materiál sami zpracovat.